HISTORIE SPOLUPRÁCE
Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) je mezinárodní organizací, která byla založena v 26. 03. 1956 12 zeměmi východní Evropy.
V roce 1947 skupina vedená I.V. Kurčatovem iniciovala vznik urychlovače nabitých částic (680 MeV synchrocyklotron). Bylo rozhodnuto, že bude postaven na břehu Volhy - přibližně 120 km severně od Moskvy. Urychlovač byl dokončen v roce 1949 a stal se základním zařízením Ústavu jaderných problémů (INP), v jehož čele stáli fyzikové M.G. Meščerjakov a V.P. Dželepov. Jako další vznikla v Dubně Elektrofyzikální laboratoř Akademie Věd SSSR (EFLAN) vedená V.I. Vekslerem.
V roce 1954 vzniká blízko Ženevy Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), která sjednotila úsilí zemí západní Evropy při studiu základních vlastností mikrosvěta.
Jako odpověď na vznik CERN je zeměmi střední a východní Evropy založen SÚJV, jehož základem se staly ústavy INP a EFLAN v Dubně.
Mezi zakládajícími členy SÚJV byla i Československá republika. Československo vždy mělo v SÚJV významné postavení, o čemž svědčí také jmenování významných československých pracovníků do vedoucích funkcí. Zástupcem ředitele SÚJV se postupně stali prof. V. Votruba, prof. I. Úlehla, prof. Č. Šimáně a dr. M. Gmitro. Ve funkci zástupce vedoucího laboratoře působili prof. V. Petržílka, dr. J. Perneger a další.