Česky
English
Výbor pro spolupráci ČR se Spojeným ústavem jaderných výzkumů Přihlášení
ČLENSTVÍ ČR V SÚJV, ZÁKLADNÍ FAKTA O SÚJV
Česká republika je jedním ze zakládajících členů SÚJV od roku 1956.

V roce 1992 došlo k významným změnám ve fungování tohoto mezinárodního vědeckého ústavu.
Byl přijat nový statut SÚJV, který položil základ fungování této instituce jako mezinárodní vědecké organizace na území Ruské federace.

V současnosti má SÚJV 18 členů (Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Bulharsko, Česká republika, Gruzie, Kazachstán, KLDR, Kuba, Moldavsko, Mongolsko, Polsko, Rumunsko, Ruská federace, Slovenská republika, Ukrajina, Uzbekistán, Vietnam).
SÚJV spolupracuje na základě dvoustranných mezivládních dohod s Egyptem, Itálií, Jihoafrickou republikou, Maďarskem, Německem a Srbskem.

Nejvýznamnějším orgánem SÚJV je Výbor zplnomocněných představitelů členských zemí, který volí ředitele SÚJV, schvaluje rozpočet a statut SÚJV. Zplnomocněným představitelem vlády ČR v SÚJV byl od 1. března 2019 jmenován RNDr. Marek Vyšinka, Ph.D., vedoucí oddělení, Oddělení pro výzkumné infrastruktury, Odbor výzkumu a vývoje MŠMT.

Ve Finančním výboru SÚJV je představitelem ČR Ing. Mgr. František Rod, Ministerstvo financí ČR.

Ve Vědecké radě SÚJV jsou zástupci ČR prof. Ing. Ivan Wilhelm, CSc. a Ing. Stanislav Pospíšil, DrSc.

Ústav tvoří celkem 7 laboratoří – Laboratoř teoretické fyziky (LTF), Laboratoř fyziky vysokých energií (LFVE), Laboratoř neutronové fyziky (LNF), Laboratoř jaderných problémů (LJaP), Laboratoř jaderných reakcí (LJaR), Laboratoř informačních technologií (LIT) a Radiobiologická laboratoř (LRB).
Kromě těchto pracovišť je součástí SÚJV rovněž Univerzitní centrum (UNC), které zajišťuje vzdělávání aspirantů a diplomantů v oboru jaderné fyziky, organizuje mezinárodní praxe studentů, letní studentský program, inženýrské praxe, programy a stáže pro učitele fyziky, ekurze do SÚJV pro žáky a studenty, jazykové kurzy, apod.

V SÚJV pracuje přibližně 4500 zaměstnanců, z nichž je přibližně 1200 vědeckých pracovníků a 2000 inženýrů a techniků.

Základními zařízeními Ústavu jsou:
- nuklotron (supravodivý urychlovač) – urychlovač nabitých částic, 108 - 1013 částic/pulz; energie 6-7 GeV/nukleon
- fázotron (před rokem 1984 synchrocyklotron) – urychlovač protonů s energií 680 MeV (s kanály pionů, mionů, neutronů a protonů)
- synchrofázotron – urychlovač protonů (10 GeV) a jader (deuteron, lithium, uhlík...); energie jader v intervalu 100 MeV – 4 GeV/nukleon; průměrná hustota svazku 104 iontů/cm2/s – 1011 iontů/cm2/s
- U200, U400, U400M – isochronní cyklotrony těžkých iontů; U400M urychluje ionty od vodíku po uran v rozsahu energií 20 – 120 MeV/nukleon s intenzitou svazku 4x10^13 – 10^14 iontů/s
- .... – pulzní reaktor, výkon 2 MW, výkon v pulzu 1500 MW, délka trvání pulzu 215 mikrosekund; frekvence pulzů 5 Hz; tok neutronů v pulzu 10^15 n/cm2/s
- ... – pulzní neutronový vstřikovač (booster).

Obecné informace o Spojeném ústavu jaderných výzkumů Dubna je možné najít v publikaci vydané MŠMT, detailnější informace jsou k dispozici na webových stránkách www.jinr.ru.




HISTORIE SPOLUPRÁCE
Spojený ústav jaderných výzkumů (SÚJV) je mezinárodní organizací, která byla založena v 26. 03. 1956 12 zeměmi východní Evropy.
V roce 1947 skupina vedená I.V. Kurčatovem iniciovala vznik urychlovače nabitých částic (680 MeV synchrocyklotron). Bylo rozhodnuto, že bude postaven na břehu Volhy - přibližně 120 km severně od Moskvy. Urychlovač byl dokončen v roce 1949 a stal se základním zařízením Ústavu jaderných problémů (INP), v jehož čele stáli fyzikové M.G. Meščerjakov a V.P. Dželepov. Jako další vznikla v Dubně Elektrofyzikální laboratoř Akademie Věd SSSR (EFLAN) vedená V.I. Vekslerem.
V roce 1954 vzniká blízko Ženevy Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), která sjednotila úsilí zemí západní Evropy při studiu základních vlastností mikrosvěta.
Jako odpověď na vznik CERN je zeměmi střední a východní Evropy založen SÚJV, jehož základem se staly ústavy INP a EFLAN v Dubně.
Mezi zakládajícími členy SÚJV byla i Československá republika. Československo vždy mělo v SÚJV významné postavení, o čemž svědčí také jmenování významných československých pracovníků do vedoucích funkcí. Zástupcem ředitele SÚJV se postupně stali prof. V. Votruba, prof. I. Úlehla, prof. Č. Šimáně a dr. M. Gmitro. Ve funkci zástupce vedoucího laboratoře působili prof. V. Petržílka, dr. J. Perneger a další.

STUDENTSKÝ PROGRAM
V roce 2010 byla podepsána Dohoda mezi zplnomocněným představitelem vlády ČR a ředitelem SÚJV o podpoře studentů českých VŠ (plný text v rubrice Dokumenty). Dohoda dává možnost vyslat do SÚJV až 15 doktorandů a diplomantů v rámci odborné části jejich studia, přičemž studijní část je zajišťována českými VŠ. Účelem pobytu je získat vědecký materiál pro obhajobu na domácím pracovišti. Pobyt je omezen na 3 roky pro doktorandy a na 2 roky pro diplomanty. Studenti dostávají v SÚJV pravidelnou finanční podporu a kromě ní získávají také prostředky na vlastní výzkum.
Bližší informace lze obdržet prostřednictvím sekretariátu Výboru pro spolupráci ČR s SÚJV.

VÝBOR
Výbor pro spolupráci České republiky se Spojeným ústavem jaderných výzkumů je odborným poradním orgánem ministra školství, mládeže a tělovýchovy. Gestorem členství ČR v mezinárodní organizaci výzkumu a vývoje SÚJV je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.


Členové Výboru(abecedně):

doc. RNDr. Bártová Eva, Ph.D., DSc. (BFÚ AV ČR)
prof. RNDr. Burdík Čestmír, DrSc. (FJFI ČVUT v Praze)
Ing. Davídková Marie, CSc. (ÚJF AV ČR)
Ing. Dobeš Jan, CSc. (ÚJF AV ČR, předseda Výboru pro spolupráci ČR s SÚJV)
RNDr. Hedbávný Pavel, CSc. (Česká vakuová společnost)
Ing. Chudoba Vratislav, Ph.D. (vedoucí skupiny českých pracovníků v SÚJV)
doc. Ing. Jančík Petr, Ph.D. (FMT VŠB-TUO)
Ing. Janošec Jiří, Ph.D. (TC AV ČR)
RNDr. Jirák Zdeněk, CSc. (FZÚ AV ČR)
doc. Ing. Katovský Karel, Ph.D. (FEKT VUT v Brně)
prof. RNDr. Kvasil Jan, DrSc. (MFF UK)
prof. RNDr. Leitner Rupert, DrSc. (MFF UK, předseda Výboru pro spolupráci ČR s CERN)
PhDr. Lídl Václav, Ph.D. (MPO ČR)
prof. RNDr. Mašláň Miroslav, CSc. (PřF UP v Olomouci)
Ing. Pospíšil Stanislav, DrSc. (ÚTEF ČVUT, člen Vědecké rady SÚJV)
Bc. Prášil Jan, M.A., LL.M. (MPO ČR)
Ing. Mgr. Rod František (MF ČR)
prof. Ing. Vratislav Stanislav, CSc. (FJFI ČVUT v Praze)
prof. Ing. Škoda Radek, MSc.,Ph.D. (FEL ZČU v Plzni)
doc. Ing. Štekl Ivan, CSc. (ÚTEF ČVUT, místopředseda Výboru pro spolupráci ČR s SÚJV)
RNDr. Tursunov Arman, Ph.D. (FPF SLU v Opavě)
RNDr. Vyšinka Marek,Ph.D.(zplmomocněný představitel vlády ČR v SÚJV)
RNDr. Wagner Vladimír, CSc. (ÚJF AV ČR)
prof. Ing. Wilhelm Ivan, CSc. (člen Vědecké rady SÚJV)